Bezpečné město
Zapojili jsme se do projektu Středočeské policie ,,Bezpečná obec/město". Společným úkolem policie a města je vhodné koordinování sil a prostředků k ochraně veřejného pořádku a boj proti kriminalitě za využití svých kompetencí, prostředků, metod a forem práce.
POL POINT
V Týnci nad Sázavou, v objektu obvodního oddělení, vzniklo bezobslužné kontaktní místo, tzv. POL POINT, kde mohou občané podat jakékoliv trestní oznámení, oznámení o protiprávním jednání, či informace důležité pro policii, či trestní řízení.
POL POINT je nový bezkontaktní způsob komunikace občana s policií, kdy oznamovatel nemusí čekat na policejním oddělení na příjezd policisty, pokud řeší události v terénu, ale může vyřešit svou záležitost okamžitě – videokonferenčně.
Občan může systém POL POINT využít podle svého uvážení, nikoliv však v tísni (pokud je ohrožen na zdraví a životě sám, nebo někdo jiný), kdy přednostně platí využití tísňové linky 158.
Bezpečná kontaktní místa umožňují občanům vytvářet soukromé prostředí k podání oznámení. Mohou jej využít v případě, že se sami stali obětí trestného činu a výslech na policejní služebně by považovali za druhotnou újmu, nebo chtějí podat oznámení o trestném činu, nebo jiném protiprávním jednání, o kterém se dozvěděli, nebo se stali svědkem události, pro kterou policejní orgán požaduje vysvětlení. Důvod pro využití kontaktního místa může být pro občana ale i ryze pragmatický, kterým je jeho pohodlí a úspora času.
mjr. Mgr. Bc. Vlasta Suchánková
KRAJSKÉ ŘEDITELSTVÍ POLICIE STŘEDOČESKÉHO KRAJE
Zabezpečte nemovitost proti zlodějům
Městská policie v Týnci nad Sázavou nabízí Týnečákům možnost zvýšeného dohledu nad vybranými budovami v době nepřítomnosti majitelů. Pokud například odjedete na dovolenou, strážníci budou v rámci své služby váš dům kontrolovat a vy se o případných problémech okamžitě dozvíte. Podrobné informace vám poskytne velitel městské policie v Týnci nad Sázavou Tomáš Klenovec na telefonu 606 393 382.
Hlídka městské policie nabízí dohled a pravidelnou kontrolu nemovitostí. Majitel by měl dbát rad a pravidel, jak se nestát obětí lupiče. Bohužel opuštěná zazimovaná obydlí každoročně lákají nenechavce, kteří po sobě mohou zanechat značné škody.
Podrobnosti k možnostem zabezpečení různých druhů objektů, včetně kontaktů na ověřené dodavatele zabezpečovacích systémů v různých regionech, jsou pro všechny zájemce dostupné také v mobilní aplikaci „ZABEZPEČTE SE“ nebo na webových stránkách www.stopvloupani.cz
Měření rychlosti vozidel
Ke zvýšení bezpečnosti ve městě využije městská policie i staronové možnosti měření rychlosti vozidel. Nyní ovšem již bez dopravních značek upozorňujících na měřený úsek. Tuto možnost vrací obecním policistům od 01.08.2011 novela zákona. Nyní již nepotřebné značky však zůstanou na původním místě v blízkosti školy, aby připomněly řidičům případné překročení rychlosti bezprostředně po vjezdu do obce. „Tato opatření společně s častými kontrolami řidičů, povedou k větší bezpečnosti a snad i ohleduplnosti na silnicích v Týnci nad Sázavou“, řekl Tomáš Klenovec, velitel Městské policie Týnec nad Sázavou.
Zařízení
Městská police Týnec nad Sázavou používá při měření rychlosti jízdy řádně ověřená stanovená měřidla, schváleného typu, jejich výstupy lze použít jako důkazy ve správním řízení.
Oprávnění
Za účelem zvýšení bezpečnosti provozu na pozemních komunikacích je policie a obecní policie oprávněna měřit rychlost vozidel. Obecní policie tuto činnost vykonává výhradně na místech určených policií, přitom postupuje v součinnosti s policií (§ 79a zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích).
Místa měření
- silnice č. II/106 v Týnci nad Sázavou, ulice Benešovská, u kapličky, směr do centra, okamžitá rychlost
- silnice č. III/10513 v Podělusích, náves, směr do Týnce nad Sázavou, okamžitá rychlost
- silnice č. II/107 v Týnci nad Sázavou, ulice Pražská, u přechodu pro chodce, směr do centra, okamžitá rychlost
- silnice č. II/106 v Týnci nad Sázavou, ulice Jílovská, před odbočkou do ul. Husova, směr do centra, okamžitá rychlost
Další informace
Měření rychlosti bylo zahájeno 01.08.2023.
Informace o měření rychlosti a řešení přestupků jsou na webových stránkách správního orgánu - města Benešov www.benesov-city.cz
Zbytečným výjezdům hasičů k domnělým požárům lze předejít
Hasičský záchranný sbor Středočeského kraje poskytuje službu pro veřejnost – evidenci pálení prostřednictvím internetu. Evidence slouží jen pro možnost ověření místa pálení s možným nahlášením požáru, odesláním formuláře Hasičský záchranný sbor Středočeského kraje nepovoluje pálení.
Služba je určena především pro právnické a podnikající fyzické osoby, které provádí spalování hořlavých látek ve smyslu zákona č.133/1985 Sb., o požární ochraně. Této služby mohou využít i fyzické osoby, které provádí jednorázové spalování biologického odpadu – příkladně jarní spalování větví z průklestu ovocných stromů.
Zaevidování pálení pomocí této aplikace nezbavuje právnickou (podnikající fyzickou) osobu zákonné povinnosti stanovit a předem oznámit příslušnému HZS opatření proti vzniku a šíření požáru. HZS může tato opatření doplnit, popřípadě pálení zakázat.
Na internetových stránkách HZS Středočeského kraje www.paleni.izscr.cz najdete formulář k vyplnění. Po jeho odeslání jste zaregistrovali Vaše pálení do programu evidence pálení a splnili svou ohlašovací povinnost v předmětné věci.
Dne 1. března 2025 vstoupila v platnost novela zákona o ovzduší, která zakazuje pálení shrabaného listí, trávy a ostatní biomasy sesbírané po zimě. Zákon č. 201/2012 Sb. o ochraně ovzduší povoluje pouze „v otevřeném ohništi spálit jen suché rostlinné materiály, které nejsou znečištěné nebo jinak kontaminované cizorodými chemickými látkami“. Snahou je předcházet neodbornému a často neúplnému spalování biomasy na zahradách, aby se do ovzduší nedostávaly příliš kontaminované látky, které vznikají např. při nedbalém spalování mokrého listí či při pálení napadených listů a větví.
Co tedy můžeme dělat se starým listím na zahradě?
Listí a trávu nejlépe udáte na kompost, pokud jej máte na zahradě. Pokud ne, je dobré biomasu vkládat do hnědých nádob, do biotejnerů nebo ji odvézt přímo na sběrný dvůr.
Jak je to s opékáním a grilovačkami?
Na toto se novela zákona nevztahuje. Zákon poukazuje, že v případě zákazu se jedná opravdu o pálení organické mokré hmoty, která nehoří, ale doutná a vytváří nesnesitelný zápach z kouře. Proto je vždy nutné rozdělat si oheň pod špekáčkem ze suchého nenapadeného listí či suchého dřeva z prořezu.
Pálení suchých větví
Pokud spalujete větší množství suchých větví, je to možné při splnění povinnosti ohlášení pálení.
Co se může stát, když i nadále budu spalovat mokré listí na zahradě?
Na základě § 23 odst. 1b uvedeném ve zmiňovaném zákoně o ochraně ovzduší (Zákon č.201/2012 Sb.) se takto dopouštíte přestupku, za nějž můžete dostat pokutu ve výši až 50.000 Kč.
V případě dotazů či upřesňujících informací se můžete také obrátit na Technické služby Týnec.