30 let svobody

Obrázek -

Od pátku 22. listopadu hoří před radnicí plamínek přátelství. Ten přinesly děti z obou družin naší školy, abychom tak společně uctili 30. výročí sametové revoluce. Výročí událostí, díky kterým se naše země vydala na cestu ke svobodě.

Ještě než děti zapálily své svíčičky, předaly si vzájemně dárky. Kamarád nebo kamarádka ze staré školy předali dáreček kamarádům nebo kamarádkám z nové školy, a naopak. Byly to malé dárečky, ale o to větší udělaly radost. Děti si je nadšeně prohlížely, ukazovaly si navzájem, co dostaly, a když je starosta Martin Kadrnožka přišel pozdravit a říct pár slov o listopadových událostech roku 1939 a 1989, chvilku trvalo, než děti ztichly. Pak ale se zájmem poslouchaly vyprávění o hrůzách fašismu a tragické smrti Jana Opletala a dalších studentů, a zaujalo je i povídání o listopadových událostech roku 1989. Pasáž, kdy policejní kordon obklíčil a brutálně zbil demonstranty, především studenty, u obchodního domu Máj v ulici Na Perštýně, a vzhledem k uzavřeným ulicím nebylo kudy utéct, děti okomentovaly nevybíravými slovy, nedbaje přísných pohledů učitelského doprovodu.

„Jste ještě malí, jinou dobu jste naštěstí nepoznali, nedokážete proto ocenit, co vlastně slavíme. Naše země už není obehnaná ostnatým drátem, můžete studovat, cestovat, nakupovat, vaši rodiče říkat své názory bez obav, že by za ně museli jít do vězení. Jste šťastné děti a žijete ve šťastné době. Berete jako naprostou samozřejmost to, co před 30 lety bylo v naší zemi nemyslitelné. Svoboda… Važme si toho, je to jedno z největších bohatství, které máme,“ rozloučil se se školáky Martin Kadrnožka.


kontakt

Městský úřad Týnec n. S.
K Náklí 404
257 41 Týnec n. Sázavou
Telefon: 317 701 431
E-mail: radnice@mestotynec.cz
Datová schránka: vrpbfxs

Úřední hodiny
pondělí, středa
8:00 - 11:00 a 11:30 - 17:00

Týnec na Facebooku
Hrad a muzeum Týnec nad Sázavou
Infocentrum
Obce blíž lidem - terénní sociální práce
Mikroregion Týnecko
Vodovody a kanalizace Týnec
Fotbalový klub Týnec
fotbal Pecerady
CZECH POINT - místo pro získání ověřených výpisů
Středočeský kraj
Portál veřejné správy
Elektronický portál územních samospráv
Regionální informační servis
PID - on-line zastávková tabla
Hospic Dobrého Pastýře Čerčany
Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov
Policie ČR Benešov - informace, zpravodajství

nahoru