Odhalení památníku a oslavy 95. výročí založení krusičanského hasičského sboru

Obrázek -

V pátek 28. června byl v Krusičanech odhalen nový památník, který připomíná odvahu krusičanských mužů, jež bojovali za první světové války v cizineckých legiích. Zároveň jsme oslavili už 95. výročí místního hasičského sboru. Vojáci v dobových uniformách, hasiči a hasičky ve slavnostních stejnokrojích, hudebníci, spousta diváků. Zazněla i česká hymna, a také projev starosty města Martina Kadrnožky. Ten mimo jiné řekl: „Vážení přátelé, jsem rád, že jsem byl pozvaný, sem do Krusičan, při příležitosti tak významné události, jakou oslava 95. výročí založení zdejšího Sboru dobrovolných hasičů je. Dnes už sice nemohu osobně pozdravit nikoho ze zakládajících členů, ale určitě jsou mezi Vámi jejich synové, dcery a vnuci, kteří v započaté práci pokračují. Děkuji Vám za to. Krusičanský hasičský sbor nejenže pomáhá od počátku chránit naše životy, naše zdraví, náš majetek, a to bez ohledu na vlastní bezpečnost, bez ohledu na počasí i volný čas, ale od počátku, tedy od 1. května 1924, kdy byl na podnět obecního starosty Václava Pešaty založen, zajišťoval veškerou kulturu v obci - plesy, taneční zábavy, maškarní karnevaly. V roce 1929 právě krusičanští hasiči stáli za postavením pomníku obětem 1. světové války. A v letošním roce, v roce 2019, potomci zakládajících členů iniciovali vznik památníku krusičanským legionářům, kteří sloužili v ruských, francouzských a italských legiích. Celkem 15 jmen si na památníku přečteme. Celkem 15 krusičanských mužů bojovalo za naši svobodu v řadách jednotek dobrovolnického zahraničního vojenského odboje za první světové války. Jejich cíl byl jasný. Napomoci vzniku samostatného Československa jako nástupnického státu někdejšího Českého království. Nesporné vojenské úspěchy těchto revolučních dobrovolných vojsk, jak se za války souhrnně označovaly, skutečně sehrály při jednáních o vzniku Československa v roce 1918 i později během Pařížské mírové konference významnou roli. Velmi si těchto lidí, jejich odvahy, jejich skutků, vážíme. I proto jsme návrh krusičanských hasičů na postavení památníku, který pochází z dílny kameníka a sochaře Romana Lutze, přivítali. Vážení přátelé, věřím, že je dobré si připomínat historii, protože bez znalosti minulosti nelze zcela pochopit přítomnost. Je dobré brát si vzor z takto výjimečných skutků našich předků, vždyť jejich odvaha pak zůstane i v nás. Děkuji Vám,“ rozloučil se Martin Kadrnožka.

Po slavnostním projevu následovala přednáška zástupce Československé obce legionářské a do nočních hodin zábava po širým nebem. V sobotu pak celodenní oslavy 95. výročí místního hasičského sboru zahájila v 11 hodin přehlídka toho nejlepšího, co hasiči umí, a také toho nejlepšího co mají, tedy hasičské techniky. Během dne se předvedli i profesionální hasiči a návštěvníci mohli obdivovat také krásu starých vozů na srazu motoveteránů. Krásný a teplý den zpříjemnila svými melodiemi dechová kapela Týnečanka, aby večer uzavřela taneční zábava pod taktovkou skupiny CODA.

Hasiči ukázali, že jsou nejen tam, kde je potřeba, že pomáhají bez nároku na odměnu, ale že se umí také bavit a zábavu připravit pro celou vesnici a blízké i vzdálené okolí. Krusičanští hasiči prostě doopravdy umí…


kontakt

Městský úřad Týnec n. S.
K Náklí 404
257 41 Týnec n. Sázavou
Telefon: 317 701 431
E-mail: radnice@mestotynec.cz
Datová schránka: vrpbfxs

Úřední hodiny
pondělí, středa
8:00 - 11:00 a 11:30 - 17:00

Týnec na Facebooku
Hrad a muzeum Týnec nad Sázavou
Infocentrum
Obce blíž lidem - terénní sociální práce
Mikroregion Týnecko
Vodovody a kanalizace Týnec
Fotbalový klub Týnec
fotbal Pecerady
CZECH POINT - místo pro získání ověřených výpisů
Středočeský kraj
Portál veřejné správy
Elektronický portál územních samospráv
Regionální informační servis
PID - on-line zastávková tabla
Hospic Dobrého Pastýře Čerčany
Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov
Policie ČR Benešov - informace, zpravodajství

nahoru