Obrázek - První pomoc

První pomoc - přednáška

Umíme poskytnout první pomoc?

Ve středu 18. května 2022 se od 17:00 hodin na městském úřadě konala již třetí přednáška pro veřejnost, v tomto případě na téma „První pomoc“. Přednášky patří do cyklu „Bezpečné město“, v rámci projektu Zdravé město Týnec.

Přednáškou nás prováděli zkušení pracovníci společnosti RUAH, o.p.s., paní Bc. Daniela Bendová a pan Michael Dalibába, DiS., kteří ve zdravotnictví působí již řadu let. U jednotlivých případů nás proto byli schopni seznámit s jejich osobními zkušenostmi z praxe.

V úvodu jsme se seznámili s tím, co vlastně znamená pojem „první pomoc“ a aplikace „ZÁCHRANKA“. Přednáška se nesla v duchu rozpoznání příznaku zdravotní komplikace či úrazu a jejího následného ošetření. Věnovali jsme se krvácení, epistaxi (neboli krvácení z nosu), tržným, řezným a bodným ranám, otevřeným i uzavřeným zlomeninám, úrazům hlavy a poranění krční páteře, úrazu elektrickým proudem, popáleninám, kolapsovým stavům (jako je např. synkopa, hyperventilace, hypotenze, atd.), šoku a protišokové poloze, dušení a infarktu myokardu. Závěr přednášky byl věnován resuscitaci, kterou si přítomní mohli vyzkoušet i na figuríně. Zbyl čas i na dotazy. Například, znáte poměr stlačení hrudníku a vdechu při resuscitaci dospělého člověka? Jedná se o poměr 30/2, 30x stlačit hrudník ve frekvenci 100-120x/minutu. Jako pomůcku lze použít vánoční koledu Rolničky, rolničky, v jejíž rytmu budeme hrudník stlačovat.

A co dodat na závěr? Kdyby se opravdu stalo, že se ocitnete u člověka, který potřebuje první pomoc, tak je velmi důležité zachovat klid a zorientovat se v situaci. Ihned volejte rychlou záchrannou službu. Nebojte se, po vytočení čísla 155 v tom nejste sami. Zdravotníci Vás po telefonu budou instruovat, co dělat, než přijede lékař a o pacienta se postará.

Děkujeme zástupcům RUAH za skvěle odvedenou práci a předání zkušeností.

obrázek - Přednáška
Přednáška
Datum: 18.05.2022
Autor: Městský úřad
Velikost: 24712 bajtů
obrázek - Masáž srdce
Masáž srdce
Datum: 18.05.2022
Autor: Městský úřad
Velikost: 32725 bajtů
obrázek - Masáž srdce
Masáž srdce
Datum: 18.05.2022
Autor: Městský úřad
Velikost: 34643 bajtů

kontakt

Městský úřad Týnec n. S.
K Náklí 404
257 41 Týnec n. Sázavou
Telefon: 317 701 431
E-mail: radnice@mestotynec.cz
Datová schránka: vrpbfxs

Úřední hodiny
pondělí, středa
8:00 - 11:00 a 11:30 - 17:00

Týnec na Facebooku
Hrad a muzeum Týnec nad Sázavou
Infocentrum
Obce blíž lidem - terénní sociální práce
Mikroregion Týnecko
Vodovody a kanalizace Týnec
Fotbalový klub Týnec
fotbal Pecerady
CZECH POINT - místo pro získání ověřených výpisů
Středočeský kraj
Portál veřejné správy
Elektronický portál územních samospráv
Regionální informační servis
PID - on-line zastávková tabla
Hospic Dobrého Pastýře Čerčany
Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov
Policie ČR Benešov - informace, zpravodajství

nahoru