Lékaři žádají o trpělivost

Obrázek -

Doba je náročná pro každého, ale pro lékaře nejen v první linii, tedy v přímém kontaktu s nakaženými, obzvlášť.

Poznatek z posledního říjnového týdne. Čekárna ordinace MUDr. Čečilové. Jsem objednaná na čas, ale přesto musím chvilku čekat. Zdravotní stav předchozího pacienta si vyžádal delší konzultaci. Přes pootevřené dveře slyším, jak dvě sestřičky řeší krevní výsledky z laboratoře a do toho zvoní telefon. Jedna ze sestřiček zodpoví dotaz, položí sluchátko a chce pokračovat v přípravě odběrů k odvozu, druhá připravuje recepty a objednávky, a telefon zvoní znovu. A znovu. Čekám deset minut a telefon zvoní v podstatě nepřetržitě. Poslouchat to zvonění celý den, asi bych se z toho zbláznila. A sestry odpovídají. Jen když se věnují pacientovi nebo je potřebuje paní doktorka, tak to nestihnou. A pak se do telefonu omlouvají, že chápou, že se ten někdo potřebuje a nemůže dovolat, ale že jsou tam opravdu jen dvě. Mezitím co se omlouvají, další netrpělivý pacient čeká u svého telefonu a rozčiluje se, že se zase nemůže dovolat. A když se konečně dovolá, tak se nejdřív zase zlobí a až pak řekne, co vlastně chtěl. Případně na to v tom vzteku zapomene a volá znovu. A sestřičky se zase omlouvají... Začarovaný kruh, řeklo by se.

Sestřiček jsem se pak ptala, jak to mohou zvládnout, jak mohou být stále tak ochotné a vstřícné, i když je zřejmé, že se moc vděku nedočkají. Prý už jsou zvyklé a od toho tam jsou. Jen spolu s paní doktorkou žádají své pacienty o trpělivost a pochopení. Opravdu dělají, co mohou, opravdu by se volajícím rády věnovaly hned, když zavolají, ale fakt nestíhají. Doporučují, aby lidé volili i mailový kontakt simonova.alice@seznam.cz, pokud se nemohou dovolat, ale rozhodně bez objednání nechodili osobně. Je zbytečné se v čekárně potkat s člověkem, který by mohl být nemocný. Všichni přece chceme, aby tahle divná doba skončila co nejdřív.

Výše popsaná situace je z ordinace MUDr. Čečilové, ale většina praktických lékařů je na tom úplně stejně. Svým pacientům chtějí pomoci, chtějí je uzdravit, ale i oni potřebují být zdraví a pracovat v klidu. Nepřenášejme na ně svoje nenálady, stesky a vztek na současnou dobu. Oni za to nemohou. Naopak, pomáhají nám, abychom to lépe a rychleji zvládli.


kontakt

Městský úřad Týnec n. S.
K Náklí 404
257 41 Týnec n. Sázavou
Telefon: 317 701 431
E-mail: radnice@mestotynec.cz
Datová schránka: vrpbfxs

Úřední hodiny
pondělí, středa
8:00 - 11:00 a 11:30 - 17:00

Týnec na Facebooku
Hrad a muzeum Týnec nad Sázavou
Infocentrum
Obce blíž lidem - terénní sociální práce
Mikroregion Týnecko
Vodovody a kanalizace Týnec
Fotbalový klub Týnec
fotbal Pecerady
CZECH POINT - místo pro získání ověřených výpisů
Středočeský kraj
Portál veřejné správy
Elektronický portál územních samospráv
Regionální informační servis
PID - on-line zastávková tabla
Hospic Dobrého Pastýře Čerčany
Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov
Policie ČR Benešov - informace, zpravodajství

nahoru