Pecerady slaví 660 let

Obrázek -

Vesnice Pecerady, dříve zvaná Pecirady, patřila k hradu Kostelci nad Sázavou (Zbořený kostelec) a protože to byl hrad královský, tak s ním koruně české. O Peciradech je první písemná zmínka v zápisu z 10. ledna 1360. Tímto zápisem dal Karel IV. Janovi, hraběti z Hardegu, jeho manželce a potomkům hrad Kostelec s vesnicemi Kostelec, Pecirady, Brodce v léno.

V roce 1450 dobyl Jiří Poděbradský Kostelec, sebral jej odbojnému rytíři Kunštovi a odevzdal i s vesnicemi Zdeňkovi, hraběti ze Šternberku, panství konopišťskému. Od té doby patřily Pecerady, Kostelec a Brodce k tomuto panství.


Obrázek -

Rychta Peceradská

Tolik začátek doložitelné historie Pecerad, který vychází z knihy Rychta Peceradská. Její první vydání spatřilo světlo světa v roce 1946. Druhé právě nyní při příležitosti oslavy 660. výročí Pecerad. Velkou zásluhu na tom má paní Jana Dřízhalová, která ve spolupráci s Janem Jiráněm tuto knihu znovu vrátila do života. O historii místa, kde žijeme, si tak může přečíst každý. A je to zajímavé čtení s nesmírným významem. Už první řádky knihy jsou velmi výstižné a platné i v dnešní době.

Císař Basilius: …V dějinách předků čítati se nezdráhej, neb v nich najdeš bez práce, co jiní s velkou prací sebrali, a z nich poznáš ctnosti dobrých i nepravosti zlých, života lidského rozličné příběhy a v nich věcí proměny…


Obrázek -

Výstava k 660. výročí první písemné zmínky

Součástí oslav je i výstava, která připomíná historii obce ve fotografiích. K vidění jsou nejen dobové fotografie, ale i texty pamětí místních rodáků, záznamy z vyprávění vojenských legionářů z první světové války a spousta dalších zajímavostí. Výstavu připravil osadní výbor Pecerady ve spolupráci s paní Janou Dřízhalovou v sále hasičské zbrojnice a opravdu se povedla. Vzhledem k nedostatku místa však končí už 5. září.

Její druhá část je ale stále umístěna na zdi statku na návsi. Přijďte se podívat, jak se v Peceradech dřív žilo. Možná Vás spoustu věcí mile překvapí. Za dalších 660 let už u toho nebudeme, tak proč si to teď nechat ujít. :)


kontakt

Městský úřad Týnec n. S.
K Náklí 404
257 41 Týnec n. Sázavou
Telefon: 317 701 431
E-mail: radnice@mestotynec.cz
Datová schránka: vrpbfxs

Úřední hodiny
pondělí, středa
8:00 - 11:00 a 11:30 - 17:00

Týnec na Facebooku
Hrad a muzeum Týnec nad Sázavou
Zájezdové akce města
Infocentrum
Obce blíž lidem - terénní sociální práce
Mikroregion Týnecko
Vodovody a kanalizace Týnec
Fotbalový klub Týnec
fotbal Pecerady
CZECH POINT - místo pro získání ověřených výpisů
Středočeský kraj
Portál veřejné správy
Elektronický portál územních samospráv
Regionální informační servis
PID - on-line zastávková tabla
Hospic Dobrého Pastýře Čerčany
Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov
Policie ČR Benešov - informace, zpravodajství

nahoru