Vichřice v Týnci nad Sázavou

Obrázek -
Městská policie

Silný vítr orkánu Sabine o rychlosti až 150 km/h zasáhl v pondělí 10. února Středočeský kraj. Městská policie Týnec nad Sázavou byla během vichřice v pohotovosti, aby mohla pomoci tam, kde jí bylo potřeba při odstraňování následků řádění přírodního živlu. Během pondělní služby strážníci pomáhali zprůjezdnit silnice, na které vítr přivál větve, popelnice i kontejnery, Nejhorší situace ale vznikla na silnici mezi Týncem a Čakovicemi, kde dva stromy spadly těsně před projíždějící kamion. Naštěstí se to obešlo bez zranění, ale komunikaci bylo nutné úplně uzavřít až do odstranění spadlých stromů. Vedoucí městské policie Tomáš Klenovec dodává: „Od hasičů přišla dobrá zpráva, že silnici můžeme otevřít. Jen co se tak stalo, během pár minut obrovský nápor větru srazil další strom před osadou Čisté potoky a situace se opakovala. Znovu jsme silnici až do jejího opětovného zprůjezdnění zavřeli.“ Další komplikace přivála vichřice na silnici mezi Týncem a Krusičany. Za Kozlovicemi ohromný strom spadl dokonce na projíždějící autobus. I tady bylo velké štěstí, že se událost obešla bez zranění. Sem musel být povolán dokonce jeřáb, který ze střechy autobusu strom odstranil. Do ukončení akce byla silnice zcela uzavřena.

Perný den hasičů

Vichřice, která se přes nás přehnala, zaměstnala i týnecké hasiče. První místo, na které vyjeli, byl spadlý strom na autobus mezi rybníkem v Kozlovicích a Krusičany. Týnečtí hasiči byli na místě ještě před příjezdem benešovských hasičů a společně pak pomocí jeřábu strom uklidili. Mezitím druhá parta jela likvidovat spadlé stromy ve starém Týnci za hotelem. Ty blokovaly cestu, takže bylo nutné pomocí pily komunikaci zprůjezdnit. Další volání o pomoc přišlo z Chrástu, kde opět spadl strom a ohrožoval bezpečnost. Poté hasiči projeli město, aby viděli, kde a jaké škody, vichr napáchal, a kde je zapotřebí jejich techniky a práce. Znovu tedy přišla ke slovu pila v Podělusích. Pak ještě další kontrola celého města a perný den byl u konce. „Bylo to zajímavé a náročné odpoledne. Vyjížděli jsme v půl druhé a končili před šestou hodinou. To vše v osmi lidech,“ dodal týnecký hasič Michal Pěkný.

Na základě výstrahy meteorologů a žádosti Krajského operačního střediska hasičského záchranného sboru byla od nedělního večera v pohotovosti i Jednotka sboru dobrovolných hasičů z Pecerad. V pondělí držela jednotka pohotovost na hasičské zbrojnici v síle dvou zásahových družstev. Během dne zasahovali hasiči z Pecerad u patnácti událostí souvisejících se silným větrem. Ve většině případů se jednalo o stromy popadané přes komunikace a elektrické vedení. Dále byla jednotka několikrát požádána o pomoc energetiky.

Technické služby

Plno práce měli i pracovníci technických služeb. Likvidovali popadané větve po celém městě, odstraňovali spadlé dřeviny na hřbitovech, i větrem pokácené stromy ve škole.

Děkujeme Vám všem, kteří jste mnohdy s nasazením vlastního života, a v případě dobrovolných hasičů i ve svém volném čase, pomáhali tam, kde Vás bylo potřeba.


kontakt

Městský úřad Týnec n. S.
K Náklí 404
257 41 Týnec n. Sázavou
Telefon: 317 701 431
E-mail: radnice@mestotynec.cz
Datová schránka: vrpbfxs

Úřední hodiny
pondělí, středa
8:00 - 11:00 a 11:30 - 17:00

Týnec na Facebooku
Hrad a muzeum Týnec nad Sázavou
Infocentrum
Obce blíž lidem - terénní sociální práce
Mikroregion Týnecko
Vodovody a kanalizace Týnec
Fotbalový klub Týnec
fotbal Pecerady
CZECH POINT - místo pro získání ověřených výpisů
Středočeský kraj
Portál veřejné správy
Elektronický portál územních samospráv
Regionální informační servis
PID - on-line zastávková tabla
Hospic Dobrého Pastýře Čerčany
Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov
Policie ČR Benešov - informace, zpravodajství

nahoru