Zveřejněno 28. 4. 2021

Poplatek za odpad jsme museli zvýšit

Od ledna 2021 začal v České republice platit nový odpadový zákon.

Počítá s ukončením skládkování až v roce 2030, avšak už nyní zvyšuje poplatky za skládkování. Obce má motivovat k vyšší míře třídění.

Město Týnec nad Sázavou proto muselo přistoupit k zvýšení ceny poplatku za likvidaci odpadu. Od 01.01.2021 je výše poplatku 950 Kč na osobu a rok. Úprava ceny byla nutná především z důvodu nárůstu externích nákladů na sběr, svoz a likvidaci komunálního odpadu a tříděných komodit, které město nemůže ovlivnit. Narůstá množství všech druhů odpadů, narůstají poplatky za jeho likvidaci, a to i u papíru a plastu. Jedním z důvodů je i epidemie nemoci covid-19, díky které vzrostlo množství komunálního odpadu, jejž lidé při karanténě vyprodukují, a také menší zájem odběratelů po vytříděném odpadu. Zvýšené náklady za odvoz odpadů jdou do milionů. Navýšení činí cca 21 Kč na osobu měsíčně.

Abychom nemuseli cenu za odpad dál navyšovat, je nutné produkci odpadu co nejvíce snížit a třídit, jak nejlépe to jde. Jen tak se nám podaří poplatky dál nezvyšovat.

Platba za vodu

Zvýšení se dotklo i ceny vody. Od 01.01.2021 o 3,80 Kč na kubík. To je u průměrné spotřeby cca 9 Kč na osobu a měsíc. Výnos z navýšení bude použitý na nutnou obnovu vodovodní infrastruktury.