Zveřejněno 19. 10. 2023

Šlo to i bez aut!

Nemusí to být pouze jeden den v roce

Účastníci akce „Jde to i bez aut“, která se konala v sobotu 23. 9. 2023, si v den akce vyzvedli v infocentru Kulturního centra Týnec účastnickou kartu a vyrazili poznávat. Společně s rodinou či přáteli, vyrazili pěšky, na kole nebo koloběžce. Někteří využili i veřejnou dopravu, ale nikdo tento den nepoužil auto. Nadšenci si mohli zvolit různé trasy mezi třemi Zdravými městy, Týncem, Benešovem a Bystřicí. V cílovém městě je v místním infocentru čekala odměna v podobě připínací placky s „trojlístkem Zdravých měst“.

Náš „trojlístek zdravých měst“ touto akcí navázal na Evropský den bez aut, který probíhá každoročně 22. září v celé Evropské unii a podobně je tomu i v desítkách českých a moravských měst. Cílem je povzbudit lidi, aby vydrželi den bez auta a poukázat tím na přijatelnější způsoby dopravy a podporu omezování městského automobilismu. Účastníci si tak vyzkoušeli tzv. aktivní mobilitu.