Zveřejněno 13. 10. 2023

Veřejné fórum 2023 je za námi

Ve středu 11. října 2023 se v Kulturním centru Týnec uskutečnilo po dvou letech Veřejné fórum.

Opět jste nám mohli sdělit své návrhy, nápady a náměty, co a jak v našem městě zlepšit, zrekonstruovat či vybudovat. Jednalo se o veřejnou diskusi, kde si sami účastníci mohli náměty navrhnout.

Připravili jsme osm pracovních stolů, každý na jiné téma: občan a úřad, doprava a bezpečnost, životní prostředí a veřejný prostor, vzdělávání a výchova, sport a zdraví, kultura a volný čas, sociální prostředí a oblíbený „stůl mladých“.

U všech stolů probíhaly živé diskuse. Nejobsazovanějšími byly stoly s tematikou dopravy a bezpečnosti, životního prostředí a veřejného prostoru. Bylo vybráno 16 priorit, o jejichž pořadí se následně hlasovalo.

Náměty, které vzešly z Veřejného fóra 2023

• Běžecký okruh
  • Chodník v Sadové ulici
  • Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež
  • Obnova hřiště ve staré škole
  • Podpora lidí k trvalému bydlení a pobytu
  • Podporovat vznik publikací o Týnecku
  • Podpořit vznik středních škol
  • Pokračování rekonstrukce silnic Chrást osada
  • Popelnice a místa na tříděný odpad (Brodce, Na Kněžině, Zbořený Kostelec)
  • Portál občana
  • Re-use centrum (starší věci si mohou odnést potřební občané)
  • Rozšířit parkování pod hradištěm
  • Stěna na graffiti
  • Zachovat zeleň v centru města a na pěší zóně
  • Zajímavější obsah kulturních akcí a interpretů (nedělat akce pouze pro malé děti)
  • Zpevnění vstupu do řeky v Náklí (molo, žebřík, schody)

Konečné pořadí bude určeno po hlasování prostřednictvím MUNIPOLISu v ověřovací Anketě Veřejného fóra 2023, která proběhne od 16. 10. do 10. 11. 2023.

Ověřovací anketa (pdf)

Výsledkem bude 10 TOP priorit, které zařadíme do Akčního plánu města a postupně začneme pracovat na jejich realizaci.

Tento rok jsme nově zařadili stůl s tzv. Pocitovou mapou. Účastníci označovali místa na základě těchto otázek: Kde je něco výjimečného, na co může být Týnec hrdý? Kde se necítíte bezpečně? Kde chybí místo k odpočinku? Kde máte problém s bariérami – ať v dopravě či budově? Kde je průchod městem nepohodlný či nebezpečný? Kde chybí chodník? Kam chodíte sportovat? Pocitová mapa je zpřístupněna online do 30. 11. 2023, můžete se zapojit i Vy, kteří jste na fóru nemohli být.

Na reportáž regionálního vysílání České televize ze Zdravého Města Týnec nad Sázavou se můžete podívat od 7:50 minuty. Zdravé Město Týnec nad Sázavou se dostalo mezi šampióny a bude slavnostně oceněno v Parlamentu ČR v pondělí 13.11.2023.

Alena Pivoňková, koordinátorka Zdravého města a MA21