Týnec nad Sázavou slaví 700 let

Obrázek -

Týnec nad Sázavou se chystá na oslavy 700. výročí první písemné zmínky o něm. Město je sice mnohem starší, což dokazují archeologické nálezy datované do 2. poloviny 11. století, nejstarší písemná zmínka, kterou lze bezpečně spojit s touto osadou, však pochází až z roku 1318. Proto právě letos, v roce 2018, uplyne přesně 700 let, kdy se o Týnci začalo psát. Oslavy tohoto výročí zahájí 3. února Ples města, který tematicky doplní vystoupení taneční školy Salta a půlnoční show mistrů republiky ve standardních tancích. Videoprojekce pak připomene nejvýznamnější okamžiky města.

Týnecký hrad, kde se začala psát historie našeho města, svůj program rozprostře do celého roku. Ve spolupráci s Vlastivědným klubem připravil tři výstavy. První nese název Řemesla v Týnci. Díla starých řemesel a řemeslníků z Týnce a okolí budou v prostoru hradu k vidění od dubna do září. V hlavním sále muzea ve stejném termínu proběhne výstava předmětů s motivem Týnce, pojmenovaná Týnec 100 x jinak. Vlastivědný spolek ještě chystá výstavu fotografií z historie města – Jak šel čas. Do oslav se zapojily i děti z družiny Základní školy Benešovská. Ty k tak významnému výročí připravily Retro výstavu. V 1. patře věže si ji budeme moci prohlédnout od dubna do června. V muzejní galerii po celý rok budou vystavovat své obrazy malíři Posázaví a další umělci, Antonín Krch i Lenka Útratová. Výstavy doplní už tradiční akce, jako jsou Velikonoce na hradě, kdy si budeme moci uplést pomlázku, ozdobit vajíčka, vyrobit velikonoční dekorace. V červnu zažijeme muzejní noc a pak nás čeká letní divadelní scéna v Posázaví. To znamená, že každou sobotu po celé léto děti i dospělé pobaví pohádky pod širým nebem v hradním areálu. První srpnovou sobotu už tradiční Týnecký střep, tentokrát ve slavnostnější atmosféře 700. narozenin města, oživí kromě pohádek, historických vystoupení, předvádění řemesel i hrnčířské trhy. Poslední srpnovou sobotu proběhne Netopýří noc na hradě, která má za cíl přiblížit život stálých obyvatel hradní věže, kolonie netopýrů velkých, a zároveň pobavit velké i malé návštěvníky. Ochotnický divadelní festival první zářijovou sobotu a Keltský večer poslední sobotu v září zamknou hrad do zimního spánku. Z toho se ale už začátkem prosince probudí, aby se oděl do slavnostního obleku a oslavil spolu s námi advent, a také končící rok 700. výročí první písemné zmínky o našem městě.

Hrad tedy bude slavit celý rok, ale město také nezůstane pozadu. Jak bylo zmíněno v úvodu, oslavy zahájí 3. února Ples města s tematicky zaměřeným programem. V květnu pak ve spolupráci s Posázavím o.p.s. poděkujeme naší řece za to, že je na nás těch 700 let docela hodná, netrápí nás moc povodněmi, ryby také někdy berou, a vodáci se většinou dostanou do cíle své cesty bez ztráty kytičky nebo aspoň pádla. V Náklí proběhne 12. května Den vody, spojený se soutěžemi, závody lodí, ale i úklidem kolem řeky. Hlavní den oslav je naplánován na 23. června do Náklí. Už od rána budou na fotbalovém hřišti probíhat fotbalové zápasy. Fotbalisté připravují memoriál Standy Jandy, malí budoucí fotbaloví mistři, tedy přípravka, zároveň předvede, co už se naučila. Pozadu nezůstanou ani gymnastky, a uvidíme i představení divadelního spolku Netopýr. V kempu hasiči představí svou techniku, a třeba i požární útok. Ve 12 hodin na hlavním pódiu na parkovišti před úřadem, ve spolupráci s Radiem Blaník a jeho moderátory, zahájíme opravdu velkou narozeninovou party. Děti už nyní pilně nacvičují na školní akademii. Tou celé odpoledne odstartují. Následovat bude dětská diskotéka, po ní přijde Voxel, který nejspíš tuto nejmladší věkovou kategorii úplně nadchne. V 17 hodin Voxela vystřídá zpěvák, jenž určitě udělá radost všem. Stín Katedrál, Lékořice, Do vchází do tvých snů, má lásko … Ano, Václav Neckář. V 19 hodin pak svým koncertem Xindl X uzavře hlavní hudební program. Následující after party v podobě taneční zábavy pod širým nebem v Náklí s kapelou Horvath Band skončí až 24. června ráno. Protože dobrého a hudby prý není nikdy dost, budeme se toho držet. Rock Park první srpnovou sobotu s ohromnou číslicí 700 ve středu pódia, a také a především, s ohromnou dávkou muziky, přivítají skalní vyznavači tohoto žánru. V září dostanou oslavy důstojnější ráz. Při příležitosti svátku Dne české státnosti 28. září oceníme Významné občany města, a to i In memoriam. Již nyní můžete posílat své nominace. Zároveň proběhne křest a představení dotisku knihy o Týnci – Týnec nad Sázavou, K historickým kořenům města. Rok 2018, rok oslav 700. výročí první písemné zmínky o městě Týnec nad Sázavou, vyvrcholí podzimním koncertem ve Společenském centru. V podání Jihočeské filharmonie a herců Divadla Husa na provázku uvidíme Baladu pro banditu.

Takže co městu k jeho narozeninám popřát víc než: „Hodně štěstí, zdraví a dobrých lidí“.


Obrázek -

Zapsal: L. Morávková, 15.01.2018 v 17:01

kontakt

Městský úřad Týnec n. S.
K Náklí 404
257 41 Týnec n. Sázavou
Telefon: 317 701 431
E-mail: radnice@mestotynec.cz
Datová schránka: vrpbfxs

Úřední hodiny
pondělí, středa
8:00 - 11:00 a 11:30 - 17:00

Týnecké vlnění
Týnec na Facebooku
Hrad a muzeum Týnec nad Sázavou
Zájezdové akce města
Infocentrum
Mikroregion Týnecko
Fotbalový klub Týnec
fotbal Pecerady
Tenisový klub Týnec nad Sázavou
CZECH POINT - místo pro získání ověřených výpisů
Středočeský kraj
Portál veřejné správy
Elektronický portál územních samospráv
Regionální informační servis
PID - on-line zastávková tabla
Hospic Dobrého Pastýře Čerčany
Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov
Policie ČR Benešov - informace, zpravodajství

nahoru