Den Země ve zdravém městě 2017

Obrázek - Den země

Den Země jsme v Týnci nad Sázavou oslavili 5. dubna na Pěší zóně, a to v rámci projektu Zdravé město Týnec. Připojili jsme se tak k celosvětovým oslavám dne věnovanému planetě Zemi, který si připomínáme 22. dubna. Původní oslavy jara, vztahující se k jarní rovnodennosti, tak dostaly jiný rozměr. V současnosti jde o ekologicky motivovaný svátek, který nás má upozornit, že tím jak si ničíme životní prostředí, si vlastně podřezáváme pod sebou a našimi dětmi větev. Zároveň nám má ukázat, jak můžeme přispět k tomu, abychom další devastaci naší planety zabránili. I u nás, v našem městě jsme si připomněli, jaké nám planeta Země poskytuje podmínky pro život a jak bychom se o ni měli starat. Během celého dne byl připraven pro děti i dospělé program společnosti EKO-KOM, zaměřený na třídění a zpracovávání recyklovatelných surovin jako je plast, papír, sklo nebo nápojové kartony. Děti se mohly zábavnou formou dozvědět spoustu zajímavých informací o třídění odpadu. Společnost ELEKTROWIN, která zajišťuje zpětný odběr elektroodpadu, poskytla pro akci prezentační materiály a odměny pro děti. Zajímavá byla fakta a čísla, díky nimž jsme se dozvěděli, že 72 % Čechů třídí odpad, 7 z 10 PET lahví se recykluje, a že jeden obyvatel Středočeského kraje ročně průměrně vytřídí 44 kg odpadu. Během dopoledne měly děti ze základní a mateřské školy možnost vidět zblízka svozové auto Technických služeb Týnec, popovídaly si se zástupci města a panem starostou na téma zdravé město, zasoutěžily si a odnesly si i nějaké dárečky a určitě spoustu zážitků a informací. Na závěr dne se několik dobrovolníků vybavilo pytli a rukavicemi a vydali se uklízet město. Po úklidu jsme si opekli buřty u ohýnku v kempu a popovídali o proběhlé akci. Děkujeme všem účastníkům, kteří přijali naše pozvání. Doufám, že se jim Den Země líbil a splnil jejich očekávání. Dále bychom rádi poděkovali všem, kdo se podíleli na přípravách akce a materiálním zajištění. Jmenovitě Posázaví o.p.s. za propagaci a organizační pomoc, školní jídelně a Bistru Příběh za sladké občerstvení, panu Šebkovi za buřty a Technickým službám Týnec s.r.o. za prezentaci svozového auta. Den Země byl uskutečněn také za podpory z Operačního programu Zaměstnanost v rámci projektu Týnec nad Sázavou – zdravé město pro všechny.

Čistá řeka Sázava Jen jeden den v roce věnovaný naší Zemi je ale málo. Proto se po celý týden stovky dobrovolníků vydávaly uklízet i okolí naší řeky, a to v rámci akce Čistá řeka Sázava. V Týnci nad Sázavou si rukavice navlékly a velké pytle sesbíranými odpadky z celého města až po okraj naplnily děti ze základní školy, TJ Týnec nad Sázavou, TJ Jawa Pecerady, skautský oddíl, Mateřské centrum Motýlek, Mateřská škola a základní škola GAIA. Bezesporu bylo vidět, že jim je vlastní motto celé akce: „Zajímáme se o místo, kde žijeme“.

Vernisáž výstavy Ti nejmenší vědí, že odpadky na zem nepatří, že máme modré, žluté, zelené, červené, hnědé popelnice, že v přírodě je krásně a bez nepořádku ještě krásněji. Umí o tom také namalovat. Děti ze školky i školy už od února pilně pracují na svých výtvarných, literárních či modelářských dílech s tématem „čistá řeka Sázava očima dětí“. Srdečně Vás zveme na vernisáž výstavy jejich děl. Uskuteční se 26. května. Kde, to ještě řešíme, ale včas dáme vědět. Na vernisáž naváže tradiční závěrečný večer k Čisté řece Sázavě, organizovaný společností Posázaví o.p.s., s prezentacemi od jednotlivých týmů přímo z místa akce. Návštěvníci si tak budou moci poskládat mozaiku všech proběhlých aktivit, které spojuje jedno heslo: „Zajímáme se o místo, kde žijeme“.

Martina Höhnová, koordinátorka projektu Zdravé město

obrázek - Den země
Den země
Datum: 05.04.2017
Autor: Pavel Vilímek
Velikost: 77705 bajtů
obrázek - Den země
Den země
Datum: 05.04.2017
Autor: Pavel Vilímek
Velikost: 84046 bajtů
obrázek - Den země
Den země
Datum: 05.04.2017
Autor: Pavel Vilímek
Velikost: 75993 bajtů

Zapsal: L. Morávková, 09.08.2017 v 16:52

kontakt

Městský úřad Týnec n. S.
K Náklí 404
257 41 Týnec n. Sázavou
Telefon: 317 701 431
Fax: 317 701 929
E-mail: radnice@mestotynec.cz
Datová schránka: vrpbfxs

Úřední hodiny
pondělí, středa
8:00 - 11:00 a 11:45 - 17:00

Týnecké vlnění
Týnec na Facebooku
Fotbalový klub Týnec
Hrad a muzeum Týnec nad Sázavou
Zájezdové akce města
Infocentrum
Mikroregion Týnecko
fotbal Pecerady
Tenisový klub Týnec nad Sázavou
CZECH POINT - místo pro získání ověřených výpisů
Středočeský kraj
Portál veřejné správy
Elektronický portál územních samospráv
Regionální informační servis
PID - on-line zastávková tabla
Hospic Dobrého Pastýře Čerčany
Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov
Policie ČR Benešov - informace, zpravodajství

nahoru